Jak usunąć smołę z lakieru samochodowego?

Chyba każdy użytkownik samochodu spotkał się z zabrudzeniem karoserii pojazdu w postaci smoły i asfaltu. Małe czarne plamki, wystające nieco ponad powierzchnię lakieru. Z pozoru małe i niegroźne, a w rzeczywistości bardzo trudne do usunięcia. Niestety żaden szampon czy nawet myjka ciśnieniowa nie poradzą sobie z takim zabrudzeniem.


Plamy ze smoły najlepiej usuwać stosunkowo często, zanim nagromadzi się tego bardzo dużo. Świeża smoła lekko schodzi z nadwozia, ale nawet utwardzona nie jest dużym problemem, więc nie trzeba robić tego codziennie. Warto mieć w bagażniku butelkę ze środkiem chemicznym do tego przeznaczonym oraz miękką szmatkę do osuszania. Należy pamiętać, by po użyciu preparatu odczekać 1–3 minut, aż smoła po prostu się rozpuści. Czasami jednak wystarczy sama szmatka nawilżona wodą, choć łatwiej jest wozić preparat. 

Do sprawdzonych środków tego typu należą:

- Sonax Preparat do usuwania smoły 300ml

- K2 Tar Remover 300ml

- Atas Resinol 250ml

- Moje Auto Smoła i Żywica 200ml

Jak używać preparatu do usuwania smoły i żywicy?

Krok 1: Stosowanie preparatu rozpoczynamy od wstrząśnięcia pojemnika, aby aktywne substancje w nim zawarte równomierne rozmieściły się w opakowaniu.

Krok 2: Następnie rozpoczynamy nakładanie preparatu na zabrudzenie, pamiętając o zachowaniu zalecanej odległości 20cm. Jest to niezwykle ważne, gdyż gwarantuje nam najwyższą skuteczność aplikacji i działania produktu. W przypadku zbyt bliskiej odległości w stosunku do karoserii, tj. poniżej 10 cm – ciśnienie w opakowaniu aerozolowym może spowodować rozpryskiwanie preparatu po całej jej powierzchni. Przy zbyt dużej odległości – powyżej 25 cm – możemy nie uzyskać zadowalającego efektu, gdyż produkt nie będzie dozowany precyzyjne.

Ważne jest, abyśmy pamiętali, że nie należy aplikować produktu na elementy plastikowe. Może to spowodować uszkodzenie materiału np. zmatowienie lub odbarwienie.

Krok 3: Produkt pozostawiamy na czyszczonej powierzchni na czas 1 minuty, aby substancje aktywne zawarte w produkcie mogły zareagować i rozpuścić zabrudzenia. Preparaty zawierają aktywne substancje, których zadaniem jest wniknięcie pod zabrudzenie i rozpuszczenie go. Nie skracamy – czasu ekspozycji produktu na czyszczonej powierzchni!. Jeśli skrócimy czas oddziaływania preparatu na zanieczyszczenie, możemy uzyskać efekt niezadowalający, zabrudzenie może pozostać nie do końca usunięte.

Krok 4: Następnie, po upływie zalecanego czasu ekspozycji, dokładnie wycieramy czyszczoną powierzchnię miękką ściereczką do sucha.

Należy pamiętać, iż palmy ze smoły należy usuwać systematycznie, aby nie dopuścić do jej nagromadzenia. Wówczas usunięcie będzie dużo łatwiejsze i nie przysporzy nam problemów.

Pamiętajmy również, iż do takich zabrudzeń stosujemy tylko produkty dedykowane do takich zabrudzeń. Uchroni nas to przed uszkodzeniem lakieru samochodowego.

Jeśli natomiast smoła pozostała na naszej karoserii dłuższy czas i doszło do jej nagromadzenia, pamiętajmy aby nie przedłużać czasu ekspozycji preparatu, może to być niebezpieczne dla karoserii samochodu. Należy wówczas wyżej wymienione czynności powtórzyć kilkukrotnie, aby rozpuszczać zabrudzenie smołą partiami. Wówczas proces czyszczenia będzie bezpieczny dla naszego samochodu.

Jeżeli pojedyncze plamy nie zostaną usunięte, można użyć czegoś z miękkiego plastiku, na przykład skrobaczki do szyb i delikatnie próbować zerwać kawałki smoły. Gdy będziemy robić to ostrożnie, nie ma szans na uszkodzenie lakieru.

Bardzo przydatna jest również glinka, ale nie tyle do usuwania samej smoły, co plam po już usuniętej. Czasami gromadzi się ona na przykład w mało widocznych rysach czy odpryskach – wtedy glinka jest niezastąpiona. Polecamy ją jednak głównie do smoły zalegającej na nadwoziu bardzo długi czas. Jest to doskonałe narzędzie do usuwania czegoś, co naprawdę trudno usunąć, a smoła zazwyczaj nie jest aż tak trudna do usunięcia.

Jeśli smoła lub żywica znajduje się na felgach aluminiowych – można bez obaw użyć również preparatu do usuwania smoły. Są one zwykle bezpieczne dla takiej powierzchni i jej nie uszkodzą, pod warunkiem, że nie mieszamy ich z innymi preparatami – taka mieszanka potencjalnie mogłaby uszkodzić powierzchnię felgi. Nie należy preparatu do usuwania smoły stosować na tarcze hamulcowe.