Jak wyczyścić tapicerkę samochodową?

Podczas codziennej eksploatacji samochodu, pozostawiamy w nim zanieczyszczenia, które zbierają się i stają się niezwykle trudne do usunięcia. Najwięcej problemu stwarza tapicerka. Jest ona narażona na przyjmowanie brudu, a jego usuwanie nie należy do najłatwiejszych czynności. Pranie tapicerki samochodowej napotyka wiele trudności. To przede wszystkim kłopot z jej suszeniem. Czynność ta wymaga bowiem zostawienia otwartego auta na kilka godzin, do tego, na zewnątrz musi dopisywać pogoda.


Czym wyczyścić i wyprać tapicerkę samochodową?

Czyszczenie tapicerki samochodowej obłożone jest wieloma trudnościami. Najwięcej kłopotu stwarza uzyskanie możliwości wyschnięcia czyszczonej powierzchni. Samochód musi bowiem stać z szeroko otwartymi drzwiami przez kilku godzin na powietrzu. Wymaga to także odpowiedniej pogody.

Szczególnie uciążliwe jest pranie tapicerki zimą. Cząsteczki wody pozostające na powierzchni materiału mogą bowiem zamarzać w wyniku działania mroźnej atmosfery. Takie warunki praktycznie wykluczają możliwość samodzielnego wyprania tapicerki zimą przy zastosowaniu tradycyjnych środków czyszczących.

Wiele osób chcąc odnowić swoją tapicerkę w samochodzie, usunąć z niej zabrudzenia i kurz, stawia na starodawne metody, które zakładają ręczne szorowanie obić przy pomocy szmatki nasączonej jakimś środkiem czyszczącym.

W niektórych przypadkach usunięcie plam w ten sposób jest rzeczywiście możliwe, jednak w zdecydowanej większości takich sytuacji, brud jedynie jeszcze bardziej wciera się w strukturę materiału, a jego powierzchnia ściera się, zyskując nieprzyjemne i nieestetyczne ślady tarcia.

Czyszczenie tapicerki samochodowej żeby było skuteczne wymaga zastosowania bezpiecznego sprzętu, który wykazuje dużą skuteczność, jest łatwy w użyciu i jednocześnie bezpieczny dla struktury materiału, który będzie czyszczony.

Jak wyprać tapicerkę samochodową?

Idealny do zastosowania będzie samochodowy odkurzacz piorący. Zastosowanie takiego urządzenia umożliwia przeprowadzenie procesu czyszczenia nawet zimą, a to dlatego, że nie zostawia on mokrych plam, zatem nie zachodzi konieczność długotrwałego suszenia materiału.

Odkurzacz piorący do auta to specjalne urządzenie, które łączy w sobie dwie funkcje.

Pierwszą jest pranie tapicerki, które wykazuje olbrzymią skuteczność i jest w stanie pokonać nawet wyjątkowo uporczywe plamy i zanieczyszczenia. Odkurzacz piorący wyposażony jest w zbiornik, w którym znajduje się woda zmieszana ze specjalnym detergentem chemicznym, który stanowi środek piorący. Woda wyrzucana jest przez specjalną dyszę na powierzchnię, która ma zostać poddana czyszczeniu. Dzieje się to przy wykorzystaniu dużego ciśnienia, co sprawia, że strumień wody wraz z detergentem uderza w zabrudzenia z olbrzymią siłą, tworząc jednocześnie pianę. Piana z detergentu wraz z wodą przyczynia się do rozbicia cząsteczek brudu oraz ich odpadnięcia. W ten sposób od powierzchni materiału odrywane są zanieczyszczenia.

Druga funkcja, jaką spełnia samochodowy odkurzacz piorący, jest ściśle związana z tradycyjnym wykorzystaniem urządzeń odkurzających. Dysza dzięki turbinie ssącej, z olbrzymią siłą zasysa wszystko, co napotka na powierzchni. Odkurzanie jednak znacznie wykracza tu poza zamiar wciągnięcia kurzu. Dysza zasysa również wylaną wcześniej na powierzchnię wodę z detergentem oraz zanieczyszczeniami, które zostały oderwane od materiału. Dzięki zastosowaniu odkurzacza piorącego, zyskujemy nie tylko czystą tapicerkę, której kolorystyka zostanie ożywiona i będzie zachwycała dawnym blaskiem świeżości, ale także w wysokim stopniu pozbędziemy się wszelkich alergenów, które nagromadziły się w materiale.

Jak prać fotele samochodowe?

Zanim zabierzemy się do przywracania świeżości wnętrzu naszego pojazdu, powinniśmy zaznajomić się z zasadami dotyczącymi tego, jak prać fotele samochodowe oraz kanapę tylną. Prace powinniśmy rozpocząć od solidnego odkurzenia tapicerki.

Tutaj ważna jest siła turbiny ssącej. Im większą wartość będzie ona wykazywała, tym bardziej sprawne okaże się wciąganie zanieczyszczeń.

Chodzi tu przede wszystkim o usunięcie kurzu, paprochów, sierści, która wplata się we włókna tapicerki, okruszków jedzenia i innych drobnych elementów. Niewykonanie tego etapu przyczyni się do wgniatania cząsteczek tych zanieczyszczeń w głąb materiału podczas dokonywania procesu prania.

Ważne jest zatem, żeby wszystkie sypkie czy luźne elementy składające się na zanieczyszczenia, zostały usunięte zanim na powierzchnię tapicerki naniesiemy wodę z detergentem. Dokładne odkurzenie zminimalizuje także ryzyko powstawania nieestetycznych zacieków.

Druga zasada dotyczy kompleksowego czyszczenia. Nie wchodzi w grę miejscowe usuwanie plam. Jeżeli zabrudzenia pojawiły się w niektórych miejscach, będziemy musieli uprać całą tapicerkę. Punktowa próba usuwania brudu doprowadzi bowiem do brzydkich różnic w kolorach.

Pranie przyczyni się do usunięcia wszelkich paprochów i cząsteczek zanieczyszczeń, a tym samym czyszczona powierzchnia odzyska swoją dawną, żywą kolorystykę. Jeżeli czyszczenie będzie punktowe, w miejscach niepoddanych czyszczeniu powstaną ciemniejsze zabarwienia. Kiedy przygotujemy już tapicerkę, czyli dokładnie ją odkurzymy, możemy przystąpić do pracy z odkurzaczem piorącym.

Pranie tapicerki w aucie

Zostało już powiedziane, że pranie tapicerki najlepiej przeprowadzać przy pomocy profesjonalnego odkurzacza piorącego, specjalnie zaprojektowanego do czyszczenia obić tapicerskich. Nie zostawia on mokrych plam, a delikatne zawilgocenie szybko wyschnie.

Cechuje się on także niezwykłą skutecznością, a także jest bezpieczny dla tapicerki. Pracy możemy dokonywać sami, w zaciszu naszego garażu lub na działce.

Możemy skorzystać także z usług specjalnej myjni samochodowej, która oferuje usługi czyszczenia tapicerki z wykorzystaniem takich urządzeń.

Chcesz uchronić tapicerkę samochodową przed plamami?

Wystarczy ją zaimpregnować odpowiednio dobranym preparatem, aby w materiał nie wsiąkły rozlane płyny. Jak wybrać środek do impregnacji i samodzielnie przeprowadzić zabieg?

Impregnacja tapicerki

Impregnacja polega na pokryciu materiału specjalnymi preparatami, które chronią przed wsiąkaniem płynów. Tapicerkę samochodową impregnuje się podobnymi sposobami, jak inne wyroby skórzane (np. buty czy torebkę). Tkanina lub skóra nabiera właściwości hydrofobowych. Dzięki temu płyn, albo w ogóle nie wsiąknie, albo przepłynie między włóknami i zabrudzi gąbkę pod tapicerką, co nie będzie widoczne na zewnątrz.

Na impregnację tapicerki często decydują się kierowcy samochodów rodzinnych – cola lub soczek rozlane na siedzenie przez malucha przestają być wtedy problemem. Zabieg warto przeprowadzić także wtedy, gdy autem często przewozimy zwierzęta.

Jakie preparaty wybrać?

Do impregnacji przeznaczone są specjalne preparaty. Na rynku dostępne są środki w buteleczkach wyposażonych w spryskiwacz, który ułatwia rozprowadzanie substancji. Można również sięgnąć po impregnaty w spreju lub preparaty w pudełeczkach, które nakłada się za pomocą gąbki (często są do nich dołączone specjalne aplikatory).

Preparaty w spreju już po kilkudziesięciu minutach wsiąkają w tapicerkę. Środki na bazie wody potrzebują na to nawet do kilku godzin. Czas ich utrwalania jest dłuższy, ale często zapewniają wyższą ochronę niż te z dodatkami rozpuszczalników lotnych.

Podczas dobierania środków do impregnacji, warto pamiętać, że efekt zabiegu w dużej mierze uzależniony jest od materiału, z którego wykonano tapicerkę. Najlepiej dobierać specjalne impregnaty przeznaczone np. do skóry, weluru czy zamszu (w zależności od rodzaju tapicerki).

O czym pamiętać podczas impregnacji?

Preparat odpowiednio zabezpieczy tylko czysty i suchy materiał. Dlatego najlepiej impregnację tapicerki zaplanować zaraz po zakupieniu auta. W przypadku samochodów używanych, konieczne może być oddanie tapicerki do prania (gdy widoczne są na niej plamy). Przed samym zabiegiem należy wyczyścić materiał i poczekać aż wyschnie.

Zanim nałożymy impregnat, powinniśmy wykonać próbę, aby nie okazało się, że preparat odbarwi tapicerkę. Odbarwieniu najczęściej ulegają materiały sztuczne, dlatego szczególną ostrożność należy zachować podczas impregnacji tapicerki tkaninowej.

Do tapicerki skórzanej należy używać wyłącznie impregnatów przeznaczonych do naturalnej skóry. Tapicerkę welurową z powodzeniem można zaimpregnować także preparatem przeznaczonym do skóry.

Impregnacja tapicerki krok po kroku

Przed impregnacją należy powierzchownie oczyścić tapicerkę (do tego zabiegu wystarczy preparat czyszczący oraz zwyczajna gąbka) i poczekać aż dokładnie wyschnie (minimum kilka godzin). W przypadku prania zachodzi prawdopodobieństwo, że impregnat wejdzie w reakcję chemiczną z pozostałościami środka piorącego i nie będzie działać.

Kolejnym krokiem jest nałożenie spreju do impregnacji. Warto nałożyć 3 cieniutkie warstwy (kolejne warstwy nakłada się po około 10-minutowych przerwach). W przypadku, gdy używamy preparatu z aplikatorem, warto pamiętać, że środek należy mocno wetrzeć w materiał.

Jak długo utrzyma się efekt?

Impregnacja niestety nie zawsze daje spektakularne efekty znane z reklam telewizyjnych. Jednak w większości przypadków płyn o wiele wolniej wnika w tkaninę, co pozwoli nam go zebrać (chusteczkami lub papierowymi ręcznikami) przed wsiąknięciem w tapicerkę i jej trwałym zaplamieniem.

Efekt impregnacji jest uzależniony od rodzaju tkaniny oraz preparatu, który wybraliśmy. Zabieg najlepiej powtórzyć po kilku miesiącach (przy mniejszej częstotliwości użytkowania, efekty powinny utrzymać się nawet do kilkunastu miesięcy).